Inwestycje w nieruchomości, to obecnie dobry pomysł na agresywne pomnażanie kapitału lub osiąganie pasywnego dochodu. Jest to jednak możliwe, tylko gdy znajdziesz odpowiednią nieruchomość. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości w celach inwestycyjnych?
W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, jaki jest cel zakupu nieruchomości. Czy planujesz ją wyremontować i sprzedać, czy chcesz ją wynajmować – a jeśli tak, to komu? Odpowiedzi na te pytania, pozwolą Ci określić jakiej nieruchomości szukać. Jak wiadomo, mieszkanie dla rodziny, musi charakteryzować się innymi cechami, niż mieszkanie, które będzie wynajmowane w celach turystycznych w ramach najmu krótkoterminowego.
Jeżeli jesteś zdecydowany na szybkiego flipa, musisz poszukać nieruchomości poniżej wartości rynkowej, co nie jest prostą sprawą. Dlatego popularne są coraz bardziej tak zwane flipy na rynku pierwotnym. Pozwalają bowiem na precyzyjne zaplanowanie kosztu inwestycji, nie ma żadnych niespodzianek, jak to w przypadku nieruchomości używanych bywa, dają większe możliwości aranżacyjne, a przede wszystkim wzbudzają większe zainteresowanie klientów.
Jakie mieszkanie sprzeda się najszybciej?
Jeżeli zależy Ci, aby Twoja inwestycja wzbudziła zainteresowanie potencjalnych nabywców, nieruchomość z rynku pierwotnego musi mieć pewne cechy:
- lokal mieszkalny musi być dobrze skomunikowany z różnymi częściami miasta,
- w pobliżu powinien znajdować się park lub plac zabaw,
- mieszkanie powinno znajdować się maksymalnie na 1 piętrze,
- optymalna powierzchnia mieszkania powinna wynosić około 50 metrów,
- najlepiej, aby były w nim 2 lub 3 pokoje,
- balkon lub taras będzie dodatkowym atutem,
- dobrze, aby do mieszkania przynależało miejsce postojowe i komórka lokatorska,
- mieszkanie powinno być już urządzone i wyposażone.
Sprawdź rentowność!
Aby inwestycja przyniosła upragniony zysk, musisz szczegółowo pochylić się nad kwestią analizy rynku i samej inwestycji. Przede wszystkim powinieneś kierować się rentownością przyszłej inwestycji. Mają na nią wpływ – wartość lokalu w trakcie zakupu i sprzedaży, uzyskane przychody (z najmu lub sprzedaży) oraz ponoszone koszty (generowane np. przez remont, lub bieżące w przypadku najmu).
Decydując się na inwestycję w nieruchomość, możesz w przyszłości spodziewać się zysków, nawet przy założeniu, że będziesz wspomagać się kredytem. Jeżeli zdecydujesz się wynajmować mieszkanie, ważne, aby dochód z czynszu był wyższy niż łącznie: rata kredytu, koszty bieżące i opłaty.
W przypadku flipa musisz sprawdzić, czy możliwa do osiągnięcia cena, pozwoli Ci na spłatę kredytu, wyremontowania i sfinansowanie innych kosztów. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę zdanie pośrednika nieruchomości oraz doradcy kredytowego. Doświadczenie i wiedza są niezbędne, aby podjąć słuszną decyzję, które okaże się żyłą złota, a nie studnią bez dna!
Pośrednik pomoże również wybrać lokalizację Twojej inwestycji, bo świetnie orientuje się, w których miejscach ceny nieruchomości „trzymają się”. Dodatkowo wie, gdzie znajdują się atrakcje turystyczne, bogata oferta restauracji, które mają znaczenie przy inwestowaniu w nieruchomości przeznaczone na krótki najem.