Exnovo - planujesz sprzedać lub kupić nieruchomość w Trójmieście? Wiesz jakie to absorbujące? Dlatego chętnie Ci pomożemy.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w Gdańsku i Gdyni?

Home > Blog > Jak przygotowac oferte sprzedazy nieruchomosci 0

Jak zmieniały się ceny nieruchomości na rynku pierwotnym.

15 lat temu można było kupić nowe 55-metrowe mieszkanie w Trójmieście za około 350 tysięcy złotych. W zeszłym roku to samo mieszkanie trzeba zapłacić ponad 100 tysięcy więcej, czyli około 450 tysięcy złotych. Ceny rosną z roku, na rok. To oznacza, że z zakupem nieruchomości nie ma co zwlekać. Nieruchomości to najlepsza lokata kapitału. Nie zmieniła tego, nawet pandemia koronawirusa.

 

Według danych raportu JLL, w I kwartale 2021 roku w Trójmieście, sprzedano 2,8 tysięcy nowych mieszkań z 2,1 wprowadzonych do sprzedaży. Średnia cena tych mieszkań odnotowała rekord i  wyniosła ponad 10 tysięcy za każdy metr kwadratowy. Jak było w latach poprzednich?

Od 2013 roku ceny nieustannie pną się w górę. Podobnie było w innych większych miastach w Polsce. Analizując ceny nieruchomości na podstawie danych NBP, można zauważyć jak drastycznie wzrosły ceny nieruchomości, zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni (brak danych dla Sopotu). Jeszcze kilka lat temu droższe były mieszkania w Gdyni, w zeszłym roku atrakcyjniejszą ofertę można było znaleźć w Gdańsku.

Gdańsk

Gdańsk to popularne turystycznie miasto, z czego sporą część rynku nieruchomości stanowią oferty na wynajem krótkoterminowy. To jak wiadomo, podwyższa ceny nieruchomości dla całego miasta. Jeszcze w 2007 roku, za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba było zapłacić niespełna 6600 zł. W zeszłym roku na każdy metr trzeba było przeznaczyć prawie 9000 zł.

Okazuje się, że z deweloperami warto negocjować – o czym świadczy różnica w cenach ofertowych i transakcyjnych. W ostatnim roku podczas negocjacji z deweloperem można było zyskać prawie 800 zł na każdym metrze. Przy 70-metrowym mieszkaniu suma robi się pokaźna – 56 tysięcy. Za tę kwotę można urządzić łazienkę, kuchnię, a nawet kupić meble do pozostałych pomieszczeń.

Gdynia

Gdynia w porównaniu do Gdańska nie ma aż tylu ofert najmu turystycznego i zamieszkuje ją o połowę mniej osób. Wydawałoby się, że ceny nieruchomości powinny być niższe. Nic bardziej mylnego – ceny nieruchomości były wyższe niż w Gdańsku.  W 2007 roku za metr nowego mieszkania trzeba było zapłacić niespełna 6900 zł (czyli o 300 zł więcej niż w Gdańsku). Zmiana nastąpiła w zeszłym roku. Wyjątkowo można było w Gdyni kupić tańsze mieszkanie. Gdy w Gdańsku 50 metrowe mieszkanie kosztowało prawie 449 tys. zł, w Gdyni – 407 tys. zł. Warto tez negocjować – można zyskać ponad 1300 zł, na każdym metrze!

Prognoza na przyszłość

Nie należy spodziewać się zmiany trenu w kształtowaniu się cen na trójmiejskim rynku nieruchomości. Inwestorzy szukają alternatyw dla niskooprocentowanych lokat bankowych. Decyzję pomagają podjąć łatwodostępne kredyty hipoteczne. Notują rekordowe niskie oprocentowanie, a wkład własny w większości banków wynosi zaledwie 10 procent. Rozwój branży turystycznej, której nie można pominąć w analizie nadmorskich miast, powoduje, że inwestycje w tej lokalizacji z roku na rok będą nabierały na znaczeniu.

Ceny będą rosły i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Osoby, które nie są przekonane do prognoz, powinny wziąć również pod uwagę, że podaż atrakcyjnych gruntów się kurczy, co musi skończyć się podwyżką dla nabywców.

Dlatego – jeśli planujesz zakup nowego mieszkania w Trójmieście, nie zwlekaj z decyzją. Będzie tylko drożej.

 

Jak zmieniały się ceny nieruchomości na rynku pierwotnym.

Zapytaj o ofertę

Wyślij kontakt, a odpowiemy w ciągu 24h

W trakcie 15-letniej pracy w branży nieruchomości, pośredniczył w ponad tysiącu transakcji sprzedaży.

Marcin Fałek

Licencja Pośrednika, nr 26542